The Lawyer Awards: best of the best

The legal profession’s premier event, The Lawyer Awards, is taking place at The Grosvenor House Hotel on Tuesday 23 June. Here are the strongest performers of 2009 that find themselves in contention

LAW FIRMS:

Law Firm of the Year

Sponsored by Travelers

  • Ashurst
  • Berwin Leighton Paisner
  • CMS Cameron McKenna
  • Freshfields Bruckhaus Deringer
  • Norton Rose
  • SJ Berwin
  • Stephenson Harwood

Regional/National Law Firm of the Year

  • Boyes Turner
  • Brethertons
  • Carson McDowell
  • Harper Macleod
  • HBJ Gateley Wareing
  • Hill Dickinson
  • Russell Jones & Walker

International Law Firm of the Year

Sponsored by GRS Legal

  • Dewey & LeBoeuf
  • Greenberg Traurig
  • K&L Gates
  • Paul Hastings Janofsky & Walker
  • Sullivan & Cromwell
  • Uría Menéndez
  • Weil Gotshal & Manges

Niche Firm of the Year

Sponsored by Robert Walters

  • Follett Stock
  • Hamilton Pratt
  • iLaw
  • Maples Teesdale
  • Milestone International Tax Partners
  • Stewarts Law
  • TPP Law

Middle East Team of the Year

  • Al Tamimi & Company
  • Ashurst
  • Clifford Chance
  • DLA Piper
  • Freshfields Bruckhaus Deringer
  • Hadef & Partners
  • Herbert Smith
  • Reed Smith

Offshore Law Firm of the Year

  • Appleby
  • Carey Olsen
  • Conyers Dill & Pearman
  • Harney Westwood & Riegels
  • Ogier
  • Oostvogels Pfister Feyten
  • Walkers

Partner of the Year

Sponsored by Marsh

  • William Curtin, Hogan & Hartson
  • Steven Davis, Dewey & LeBoeuf
  • David Gray, Eversheds
  • Charles Randell, Slaughter and May
  • Natasha Rees, Forsters
  • Niri Shanmuganathan, Taylor Wessing
  • Brian Spiro, BCL Burton Copeland

Assistant Solicitor of the Year

  • Mark Bardell, Herbert Smith
  • Chris Bracebridge, Paul Hastings Janofsky & Walker
  • Andrew Brydon, Simmons & Simmons
  • Matthew Himsworth, Schillings
  • Ayesha James, Pinsent Masons
  • Steve Mackie, Addleshaw Goddard
  • Samantha Mangwana, Russell Jones & Walker
  • Rupa Patel, Simmons & Simmons

THE BAR:

Chambers of the Year

  • Blackstone Chambers
  • Hardwicke Building
  • Landmark Chambers
  • Maitland Chambers
  • Park Lane Plowden Chambers
  • Serle Court
  • Tanfield Chambers
  • XXIV Old Buildings

Barrister of the Year

  • Stuart Catchpole QC, 39 Essex Street
  • Timothy Dutton QC, Fountain Court
  • Jonathan Gaisman QC, 7 King’s Bench Walk
  • Richard Lissack QC, Outer Temple Chambers
  • Nicholas Mostyn QC, 1 Hare Court
  • David Pannick QC, Blackstone Chambers
  • Dinah Rose QC, Blackstone Chambers

PRACTICE AREAS:

Banking & Finance Team of the Year

Sponsored by Partners Wealth Management

  • Gide Loyrette Nouel
  • Kirkland & Ellis
  • Linklaters
  • Lovells
  • Simmons & Simmons
  • SJ Berwin
  • Slaughter and May

Competition/Regulatory Team of the Year

Sponsored by LECG

  • Allen & Overy
  • Clifford Chance
  • Freshfields Bruckhaus Deringer
  • Herbert Smith
  • Linklaters
  • Norton Rose
  • Olswang
  • Slaughter and May

Real Estate Team of the Year

  • Allen & Overy
  • Berwin Leighton Paisner
  • Clifford Chance
  • Dewey & LeBoeuf
  • Freshfields Bruckhaus Deringer
  • Maples Teesdale
  • Pinsent Masons

Corporate Team of the Year

Sponsored by RBC Wealth Management

  • Addleshaw Goddard
  • Clifford Chance
  • Freshfields Bruckhaus Deringer
  • Herbert Smith
  • Hogan & Hartson
  • Linklaters
  • Norton Rose
  • Slaughter and May

Employment Team of the Year

Sponsored by 11 KBW

  • Cloisters
  • DLA Piper
  • Freshfields Bruckhaus Deringer
  • Linklaters
  • Osborne Clarke
  • Russell Jones & Walker
  • Wragge & Co

TMT Team of the Year

  • Bristows
  • Denton Wilde Sapte
  • Field Fisher Waterhouse
  • Herbert Smith
  • Howrey
  • Wragge & Co

Infrastructure/Energy Team of the Year

Sponsored by Barclay Simpson

  • Addleshaw Goddard
  • Burges Salmon
  • Clifford Chance
  • Herbert Smith
  • Linklaters
  • Pinsent Masons
  • Shearman & Sterling
  • Sullivan & Cromwell

Litigation Team of the Year

Sponsored by Abrahams Russell

  • Addleshaw Goddard
  • Clifford Chance
  • Herbert Smith
  • Russell Jones & Walker
  • Slaughter and May
  • Steeles Law
  • Stephenson Harwood

Private Client Team of the Year

Sponsored by Equity Trust

  • Brodies
  • Burges Salmon
  • Farrer & Co
  • HBJ Gateley Wareing
  • LG
  • Mills & Reeve
  • Taylor Wessing

Pro Bono Team of the Year

  • BPP Law School
  • International Lawyers Project
  • Lovells
  • Mishcon de Reya
  • Oury Clark Solicitors
  • Reed Smith
  • Taylor Wessing

IN-HOUSE:

In-house Lawyer of the Year

Sponsored by Eversheds

  • Dominic Bacon, CMC Markets
  • Sarah Drennan, AS Watson
  • Martin Hirst, Lend Lease Projects
  • Adil Hussain, Gatehouse Bank
  • Elaine Marriner, HMV Group
  • Sandie Okoro, Baring Asset Management
  • Jonathan Peddie, Barclays Global Retail & Commercial Banking
  • Thomas Werlen, Novartis International

In-house Banking & Financial Services Team of the Year

Sponsored by McGrigors

  • Barclays Legal & Compliance
  • Capital One Bank (Europe)
  • Lloyd’s of London
  • Man Group
  • Nomura

In-house Commerce & Industry Team of the Year

Sponsored by Mayer Brown

  • Anheuser-Busch InBev
  • Bupa
  • Cadbury
  • Christie’s
  • Kimberly-Clark Europe
  • Sainsbury’s

In-house Public Sector Team of the Year

Sponsored by Hays Legal

  • British Waterways
  • Essex Legal Services
  • Help The Aged – Wills & Legacies
  • Kent Legal Services
  • London Borough of Brent

In-house TMT Team of the Year

Sponsored by Kemp Little

  • BT
  • COLT Telecom Group
  • Hutchison 3G UK
  • ITV
  • PartyGaming