The Lawyer Awards: the shortlist

After months of deliberation, the nominations are in, with only five weeks to go until the premier event in the legal calendar



In-House Commerce & Industry Team of the Year

BP
Centrica
Daimler-Chrysler
National Grid Transco
RAC Legal Services
Shell


Public Sector Teamof the Year

Camden Council
The Charity Commission
The Home Office
Kent County Council
London Borough of Brent
Transport for London


In-House Banking & Financial Services Team of the Year

Barclays Bank
Capital One
Deutsche Bank
Man Investments
Schroders
Standard Chartered


In-House TMT Teamof the Year

BT
Financial Times
Fox International Channels
Nominet
Sony
T-Mobile


In-House Lawyerof the Year

Robert Armour, British Energy
Simon Dodds, Deutsche Bank
Lee Greenbury, Provalis
Mark Harding, Barclays
Hannah Marshall, JO Hambro Investment Management
Geoffrey Timms, Legal & General


European In-House Team of the Year

Barclays Bank
BNP
Paribas
F&C Asset Management
Nestle
Pfizer
Consumer Healthcare
Siemens


Pro Bono Activity of the Year

Allen & Overy, Clifford Chance and Simmons & Simmons (joint)
BPP Pro Bono Centre
Herbert Smith
Institute of Paralegals
The New Iraq Law Firm
Oxfam


Finance Team of the Year – Banking/ Restructuring

Ashurst
Cadwalader
Clifford Chance
Freshfields Bruckhaus Deringer
Herbert Smith
White & Case


Finance Team of the Year – Capital Markets/Structured Finance

Allen & Overy
Clifford Chance
Freshfields Bruckhaus Deringer
Latham & Watkins
Linklaters
Trowers & Hamlins


Corporate Teamof the Year

Clifford Chance
CMS Cameron McKenna
Linklaters
Shearman & Sterling
Sullivan & Cromwell
Weil Gotshal


M&A Team of the Year

Addleshaw Goddard
Ashurst
Clifford Chance
CMS Cameron McKenna
Freshfields Bruckhaus Deringer
Linklaters


Employment Teamof the Year

Beachcroft Wansbroughs
Disability Rights Commission
Lovells
Norton Rose
Salans
Wragge & Co


Infrastructure Team of the Year

Ashurst
Clifford Chance
Linklaters
Lovells
Sullivan & Cromwell
White & Case


IP/IT Team of the Year

Baker & McKenzie
Bird & Bird
Herbert Smith
Simmons & Simmons
SJ Berwin
Wragge & Co


Real Estate Team of the Year

Allen & Overy
Addleshaw Goddard
Berwin Leighton Paisner
Eversheds
Lovells
Norton Rose


Litigation Team of the Year

Birnberg Peirce & Ben
Emmerson QC
Clifford Chance
Dorsey & Whitney
Freshfields Bruckhaus Deringer
Herbert Smith
Nabarro Nathanson


Competition/Regulatory Team of the Year

Allen & Overy
BT
DLA Piper
Gibson Dunn & Crutcher
Herbert Smith
Macfarlanes


Barrister of the Year

Shami Chakrabarti, Liberty
Ben Emmerson QC, Matrix
Charles Flint QC, BlackstoneChambers
David Kitchin QC, 8 New Square
Richard Lissack QC, OuterTemple Chambers
Stephen Morris QC, 20 EssexStreet


Chambers of the Year
Blackstone Chambers
One Essex Court
Maitland Chambers
Matrix Chambers
Monckton Chambers
XXIV Old Buildings


Assistant Solicitor of the Year

Emma Gibson, Shoosmiths
Dominic Griffiths, White & Case
Catherine Kay, George Davies
Jim Leason, Kemp Little
Kevin Santry, Weil Gotshal & Manges
Gavin Weir, Allen & Overy


Partner of the Year

Andrew Ballheimer, Allen & Overy
Bryant Edwards, Latham & Watkins
Nigel Knowles, DLA Piper
Robbie Owen, Bircham Dyson Bell
Mark Rawlinson, Freshfields
Karen Savage, Lester Aldridge


Management Team of the Year

Bevan Brittan
Clyde & Co
Cobbetts
Linklaters
Nabarro Nathanson
Simmons & Simmons


Offshore Law Firm of the Year

Appleby Spurling Hunter
Harney Westwood & Riegels
Mourant Du Feu & Jeune
Ogier
Ozannes
Walkers


Niche Law Firm of the Year

Backhouse Jones Solicitors
Couchman Harrington Associates
Davitt Jones Bould
Follett Stock
Sacker & Partners
Wiggin & Co


Global Law Firm of the Year

Gide Loyrette Nouel
Latham & Watkins
Linklaters
Milbank Tweed Hadley & McCloy
Sullivan & Cromwell
Weil Gotshal & Manges


US Law Firmof the Year

Cadwalader
Kirkland & Ellis
Milbank Tweed Hadley & McCloy
Reed Smith
Sidley Austin Brown & Wood
White & Case


Law Firm of the Year

Berwin Leighton Paisner
DLA Piper
Linklaters
SJ Berwin
Slaughter and May
Taylor Vinters